Collection: Elementary Study Skills
Study Right recommends teaching the eight study skills at the following elementary grade levels.
• Managing Self and Time—Grades 4
• Listening and Participating in Class— Grades 4
• Reading Textbooks—Grades 4
• Using Resources— Grades 5
• Preparing for Tests— Grades 5
• Taking Tests—Grades 5
• Taking Notes—Grades 6
• Writing School Papers—Grades 6
Study Right study skills are arranged according to a hierarchy; however, some study skills can be taught at a grade level above or below its designated level, and for selected study skills, two grade levels. The school makes the final determination as to which study skills are taught at what grade levels.
-
EL Listening & Participating in Class Student Workbook
Regular price $7.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.95 USD -
EL Listening & Participating in Class Teacher's Manual
Regular price $42.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $42.95 USD -
EL Managing Self & Time Student Workbook
Regular price $7.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.95 USD -
EL Managing Self & Time Teacher's Manual
Regular price $42.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $42.95 USD -
EL Preparing for Tests Student Workbook
Regular price $7.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.95 USD -
EL Preparing for Tests Teacher's Manual
Regular price $42.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $42.95 USD -
EL Reading Textbooks Student Workbook
Regular price $7.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.95 USD -
EL Reading Textbooks Teacher's Manual
Regular price $42.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $42.95 USD -
EL Taking Notes Student Workbook
Regular price $7.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.95 USD -
EL Taking Notes Teacher's Manual
Regular price $42.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $42.95 USD -
EL Taking Tests Student Workbook
Regular price $7.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.95 USD -
EL Taking Tests Teacher's Manual
Regular price $42.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $42.95 USD -
EL Using Resources Student Workbook
Regular price $7.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.95 USD -
EL Using Resources Teacher's Manual
Regular price $42.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $42.95 USD -
EL Writing School Papers Student Workbook
Regular price $7.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.95 USD -
EL Writing School Papers Teacher's Manual
Regular price $42.95 USDRegular priceUnit price / perSale price $42.95 USD